Да разполагате с мощен компютър за игри, по-висока разделителна способност, по-бърза честота на опресняване при кадрите, както и по-добра 3D визуализация, на което са способни повечето съвременни игри, е скъпо, но и доста изкушаващо за почти всеки геймър начинание. Изграждането на собствен мощен десктоп за игри може да бъде плашещо, ако не знаете откъде да започнете. За щастие компютрите са много по-лесни за изграждане, отколкото в миналото, и въпреки че не е толкова лесно (или толкова достъпно), колкото сглобяването на комплект Lego, не е нужно да се страхувате, дори да сте без опит или начинаещи в хардуера в тази статия ще разберете много точно и ясно как да се справите с изграждането на един страхотен компютър според Вашите нужди.

За да Ви помогнем, ние синтезирахме това просто ръководство за изграждане на компютър за всеки, който е предпазлив от изграждането на първия си компютър или се нуждае от опресняване на съответните стъпки. Обясняваме частите и терминологията, които ще използваме. Спокойно може да позовавате този раздел, докато работите по своя билд.
Съдържание:
  • Общ преглед какво трябва да представлява Геймиг PC
  • Основни компоненти и тяхната терминология
  • Инструменти
  • Как да създадете компютър за игри
  • Стъпка 1: Подгответе дънната си платка
  • Стъпка 2: Инсталирайте процесора
  • Стъпка 3: Инсталирайте M.2 SSD(s)
  • Стъпка 4: Инсталирайте RAM памет
  • Стъпка 5: Подгответе кутията си за дънната платка
  • Стъпка 6: Инсталирайте дънната си платка в кутията
  • Стъпка 7: Инсталирайте вашето захранване (PSU)
  • Стъпка 8: Свържете всякакви SATA твърди дискове/SSD
  • Стъпка 9: Свържете кутията и захранващите кабели с дънната платка
  • Стъпка 10: Инсталирайте водно охлаждане за процесора
  • Стъпка 11: Включване и прекарване на кабелите
  • Стъпка 12: Инсталирайте вашата графична карта
  • Стъпка 13: Инсталиране на операционна система
  • Ако компютърът ви не се включва?
Общ преглед, какво трябва да представлява Геймиг PC
Преди да стигнем до действителната част от сглобяване на Gaming PC, трябва да поговорим за намирането и закупуването на частите за вашия компютър. Намирането на правилните части може да бъде объркващо - и скъпо. Игралните компютри могат да струват само 1000лв. или до няколко хиляди лева в зависимост от бюджета, с който разполагате. Очевидно по-скъпите части обикновено ще означават повече производителност, но и покупката на компонентите трябва да отговаря на вашия бюджет, това често е най-голямата пречка при изграждането на компютър. Има няколко компонента, от които се нуждаете със сигурност, всеки  от тях ще има множество модели, на различни производители, спецификации и изисквания за съвместимост между компонентите е най-важна.
ВАЖНО! В нашият електронен магазин ще намерите всички необходими части и Хардуер за изграждане на съвременен компютър за игри. Удобно може да навигирате между категориите и да използвате удобни филтри за сортиране на продукти. При нас ще намерите и всички допълнителните продукти като Периферия и аксесоари, геймърски мишки, геймърски слушалки, кепчър карти за заснемане или стрийминг, гейминг клавиатури, монитори и още много.
Основни компоненти и тяхната терминология.
Опитахме се да опростим процеса за изграждане на компютър за игри, доколкото е възможно тук, но ако не сте запознати с компютърния хардуер, някои от термините в това ръководство може да се нуждаят от известно пояснение. По-долу накратко ще обясним терминологията, на основните компоненти и части необходими за изграждането на един компютър. Чувствайте се свободни да се позовавате на този раздел, докато работите по изграждането на своя билд.

Видео карта или GPU означава графичен процесор. Тя ще се справи с възпроизвеждането на изображения от вашия компютър към монитора. Колкото по-сложни са тези изображения и кадри, толкова по мощна трябва да е вашата графична карта. Двете големи имена на пазара с графични карти са Nvidia и AMD, но скоро ще има и нов играч и това е Intel.

Централен процесор или CPU обработва всички процеси и изчисления на вашия компютър. За вашия компютър ще изберете процесор от Intel или AMD.

Дънна платка, това е мястото, където са инсталирани всички компоненти, което им позволява да работят заедно и да изпълняват функциите си правилно.

SATA: SATA е вид връзка, като USB, която се използва за Твърди дискове и SSD за прехвърляне на данни.

Компютърната кутия е продукт, предназначен за събирането на система, съставена от електроника или по-точно компютърни компоненти .

PCIe: PCIe е друг тип връзка, най-често се използва за графични карти, M.2 SSD дискове, звукови карти и кепчър карти.

NVMe: NVMe е тип протокол за връзка, който може да се поддържа от M.2 SSD. Това осигурява много по-бърз достъп до записване и достъп до данни.

 M.2 SSD е малък диск, който осигурява на вашия компютър място за съхранение. Можете да получите SATA-базиран M.2 SSD или PCIe-базиран M.2 SSD, последният от които може да поддържа NVMe.

RAM паметта се използва за съхраняване на данни и информация, които се обработват почти моментално от процесора. Ако имате инсталирана повече RAM на висока честота и малък тайминг, вашият компютър ще може да се справя с много повече многобройни и сложни процеси.

Водно охлаждане за процесор Охлаждащата система с течност се използва за защита на процесора от прегряване, особено през топлите дни от годината.

Захранване или съкратено ''PSU'' преобразува и захранва вашия компютър и различните компоненти с енергия от електрическата мрежа.

Операционна система или съкратено ''OS'' е интерфейс за опериране с компютър. Повечето компютри за игри ще използват Windows 10 или Windows 11 - това е, което предлагаме - въпреки че някои хора може да искат да инсталират Linux.

Инструменти
За по-голямата част от вашия билд ще използвате примерно отвертка No. 2 Phillips, но ако инсталирате M.2 SSD дискове в дънната си платка, тогава ще трябва да използвате по-малка отвертка No. 1 Phillips, разбира се може да използвате и Ваши налични и подходящи отверки.

Фенерче:
За щастие, почти всеки смартфон на пазара може, да се използва като фенерче и вероятно ще ви трябва, когато инсталирате определени кабели и компоненти във вашата компютърна кутия.

Ще ви е необходима малка тубичка с термо паста, за да поддържате ниска температура на вашия процесор по време на употреба и високо натоварване, особено през топлите дни на годината. Повечето процесорни охладители идват с вече нанесена термо паста, което означава, че няма да имате нужда от допълнителни. Въпреки това, ако в крайна сметка си купите туба с термична паста, можете да почистите пастата на охладителя и да използвате своя собствена от по-висок клас.

Клещи и Кабелни връзки.
Ще са Ви необходими, особено кабелните връзки (свински опашки) за по-добро прибиране и асемблиране на кабелите.

Място:
Трябва Ви голями и стабилна основа, дали ще е маса или Бюро, то трябва да е стабилно и удобно, също така е препоръчително да извършате процедурата през светлата част на деня.

Как да създадете компютър за игри?

Стъпка 1: Подгответе дънната си платка
Използвани части: Дънна платка


Дъното се поставя на плoска и стабилна повърхност маса/бюро задължително върху антистатик за защита от статично електричество.
Сглобяването на дънната платка извън кутията ще направи цялото ви преживяване много по-лесно за справяне. Нашето общо правило е да инсталирате възможно най-много части, преди да ги поставите в кутията. Важно нещо, което не трябва да пропускате е преди да започнете с дънната си платка, е че трябва да се придържате към нейното ръководство възможно най-много, тъй като конкретната дънна платка може да предложи конкретни начини или места за инсталиране на вашите компоненти. Също така, имайте предвид, че за някои части ще се изисква малко повече сила при поставяне, докато други просто трябва да бъдат поставени на съответните им места. Моля, обърнете специално внимание на инструкции, преди да инсталирате вашите компоненти.

Стъпка 2: Инсталирайте процесора
Използвани части: Процесор, Дънна платка


Най-лесната част от цялата ви компилация е и първата: в случая инсталиране на Процесора (CPU). Той се поставя в специален за него сокет на вашата дънна платка. Всичко, което трябва да направите, е леко да натиснете надолу металното рамо на тавата и да го издърпате, като е препоръчително отново да прочетете инструкциите. За да отворите гнездото и защитната пластмаса да падне. Не забравяйте да запазите всички кутии и опаковки при разопаковане на компоненти, тъй като ще ви потрябват за да поставите частите отново, ако се наложи да ги изпратите за сервиз след време.

Сега когато гнездото на дънната платка е освободено може да поставите процесора. Вашият процесор трябва да има някои малки вдлъбнатини или триъгълник от към пиновете, в зависимост от това дали изпозвате Intel или AMD платформа. CPU сокетът е проектиран да се постави в точно определено положение при инсталиране. След като разберете как да поставите процесора спрямо неговия сокет, направете го внимателно. Не прилагайте натиск директно върху процесора - просто затворете тавата и се уверете, че металното рамо е заключено в първоначалното си положение, което може да изисква малко сила.

Стъпка 3: Инсталирайте M.2 SSD(s)
Използвани части: M.2 SSD(s), Дънна платка


M.2 SSD дисковете са друга лесна стъпка в процеса, но не забравяйте да направите справка с вашето ръководство, за да разберете кои M.2 слотове трябва да използвате първо. Дънната ви платка може да има защитни термични предпазители на вашите M.2 слотове, така че първо ги премахнете. След като свалите всички предпазители от дънната платка, можете да поставите своите M.2 SSD дискове. Те изискват малко сила, за да влязат в съответните им слотове, но не натискайте твърде силно - те трябва да се плъзгат доста лесно. След като M.2 SSD дисковете са в своите слотове, противоположният край трябва да сочи нагоре под диагонален ъгъл. В този момент взимате съответния винт (който често е включен в дънната ви платка и е специално отделен в пликче M.2), натискате всеки M.2 SSD надолу и ги завивате на подходящите места. След което можете да вземете термичния предпазител и да го поставите върху всеки M.2 SSD, като го захванете с болт отново обратно на мястото му.


Стъпка 4: Инсталирайте RAM памет
Използвани части: RAM памет, Дънна платка


Това е друга стъпка, за която отново ще трябва да направите справка в ръководството за вашата дънна платка, с това трябва да разберете точно в кой ред и последователност да поставите RAM паметта. Ако имате четири слота и само две RAM памет, тогава трябва да се уверите, че двата стикове са разположени на разстояние или в първия и третия слот, или във втория и четвъртия. Разделянето на вашата RAM памет по този начин ще ви помогне да извлечете максимума от вашия процесор. Първо, не забравяйте да обърнете пластмасовите скоби от двете страни на всеки слот, който планирате да използвате. Поставянето на RAM изисква повече сила, но се уверете, че започвате с малко и след това постепенно увеличете натискът, когато чуете щракване, вашата RAM памет е в слота си. Това би трябвало да накара пластмасовите скоби да се обърнат нагоре, захващайки вашата RAM памет.

Стъпка 5: Подгответе кутията си за дънната платка
Използвани части: Кутия, Дънна платка


Задължително поставете компютърната кутия в странично положение, за да може лесно и удобно да продължите със сглобяването.
Почти е време да поставите дънната платка с компонентите в кутията, но първо ще трябва да завиете някои винтове, върху които ще поставите дънната си платка. Тези стойки се предлагат с дънната ви платка и след като ги намерите, можете да започнете да ги завинтвате в кутията си. Трябва да има около дузина дупки, в които да се поберат стойките тип болт. Отново в ръководството на дънната платка ще намерите необходимата информация, ако имате проблеми с намирането им. След като стойките са завинтени, сте готови да поставите дънната платка с предварително инсталираните, Рам памет, ССД и процесор.

Стъпка 6: Инсталирайте дънната си платка в кутията си
Използвани части: Кутия, Дънна платка с компоненти


Стойките улесняват поставянето на дънната платка в кутията, но не започвайте да я завинтвате веднага. На гърба на кутията ви трябва да има място, в което входно/изходните портове на дънната ви платка да се поберат. Той е във формата на правоъгълник и трябва да го поставите преди да поставите дънната платка в кутията. След като всичко пасне, можете да започнете да завинтвате дънната си платка към стойките тип винтове, трябва да ги завивате плавно, внимателно, равномерно и с умерена сила, за да избегнете повреди, нито пренавити нито хлабави, след това сте готови да продължите.

Стъпка 7: Инсталирайте вашето захранване (PSU)
Използвани части: Захранване, Кутия, Дънна платка

Инсталирането на захранването във вашия корпус често е доста лесно. Може да проверите и в ръководството за вашия конкретен случай, но е доста просто. Първо премахвате защитният капак, ако има такъв на вашата кутия. Ще забележите, че вашето захранване също има вентилатор, който се използва за циркулация на въздуха. Ако планирате да поставите готовия си компютър на дървен под или бюро, тогава не се колебайте да насочите този вентилатор надолу, ако поставяте компютъра си на мокет или килим, тогава е по-добре да насочите вентилатора нагоре.

Повечето компютърни кутия в момента се предлагат със долен монтаж за захранване, но има и изключения, в които захранването се поставя в горната част на кутията, в такъв случай най-удачно е да насочите перката на горе.

След като разберете по какъв начин трябва да бъде ориентирано вашето захранване (PSU) и завинтите монтажният капак, след което можете лесно да го плъзнете в кутията си и да затегнете винтовете за захващане, на захранването към кутията. В зависимост от това, колко място имате за вашето захранване, може предварително да го захванете към шасито на кутията, след което ще можете да включите всичките захранващи кабели.

Стъпка 8: Свържете всякакви SATA твърди дискове/SSD
Използвани части: SATA дискове, Кутия, Захранване


След като захранването е инсталирано, можете да започнете да свързвате всякакви кабелите за SATA твърди дискове или SSD с дънната платка. Вашата кутия трябва да има специфични гнезда, предназначени за съхранение на тези видове устройства. Намерете тези области, след това потърсете две метални закопчалки от лявата и дясната страна на всяко отделение. Стиснете тези закопчалки и след това издърпайте залива. Ето къде ще можете да завиете вашето SATA устройство и да го поддържате стабилно в кутията си. След като това е направено, ще трябва да поставите отново гнездото на мястото му и след това да включите SATA и PSU кабел към вашия твърд диск. Намерете SATA слота на дънната си платка и включете другата страна на съответния кабел в него, след което включете другата страна на PSU кабела в захранването, вашето устройство вече е инсталирано.

Стъпка 9: Включете кутията и захранващите кабели в дънната платка
Използвани части: Кутия, Захранване, Дънна платка


Сега сте готови да започнете да включвате кабели в дънната си платка. Тази част изисква известно търпение, тъй като кабелите на корпуса са изключително малки и могат да бъдат трудни за ориентиране. По време на тази стъпка задължително трябва да прочетете внимателно инструкциите/ръководствата за вашата кутия и дънна платка. Някои дънни платки, като нашия Aorus Ultra в случая, се предлагат с шина, в която можете да включите кабелите на корпуса, преди да ги поставите в дънната платка. Това прави тази стъпка много по-лесна.

Кабелите на вашия корпус го правят така, че можете да използвате различните портове отпред на вашия компютър, в допълнение към самия бутон за захранване. Разбира се, нищо няма да се случи, когато натиснете този бутон, ако не включите захранването към дънната си платка. Трябва да включите 24-пиновите ATX и EPS12V кабели в съответните им места както на дънната платка, така и на PSU. Ще включите всичките си захранващи кабели към PSU, включително вентилатори, SATA устройства и охладителната система.

Стъпка 10: Инсталирайте водно охлаждане за процесора
Използвани части: охладителна система, процесор, дънна платка


Инсталирането на вашата охладителна система може донякъде да бъде малко досадно преживяване, особено при нанасяне на термична паста, но е много по-лесно, отколкото звучи. Първото нещо, което трябва да направите, е да монтирате скобата на системата към дънната платка, спрямо това дали ползвате AMD или Intel и типа сокет има разлика в скобите. Ще ви е необходим достъп до задната част на сокета на дънната платка, тъй като ще завинтите част от нея към задната част. Това ще ви даде местата, от които се нуждаете, за да настроите помпата на охладителя на вашия процесор и дънна платка. Преди да направите това обаче, има няколко други стъпки.

Системите за охлаждане на процесора на течна основа идват с радиатор, оборудван с вентилатори, които ще искате да завиете в кутията си. Разбира се, ще трябва да разберете къде искате да го инсталирате. Препоръчваме да го завиете в горната решетка на кутията си, тъй като това ще позволи повече въздушен поток, но някои случаи може да нямат горна решетка и ще трябва да я инсталирате в предната част на кутията. След като разберете в коя позиция ще го поставите, ще завиете радиатора в самата решетка на кутията. След като направите това, сте готови да прикрепите помпата.

Първо, ще трябва да нанесете малко термична паста. Някои охладители идват с вече нанесена термо паста, ако случаят е такъв, термичната паста на вашия охладител най-вероятно е в състояние да се справи с работата и може да пропуснете тази стъпка. Можете също така лесно да отстраните пастата на охладителя със суха кърпа, ако сте купили термо паста, която предпочитате да използвате. Нанесете малко топче термична паста с размер на грахово зърно в центъра на вашия процесор. След като се приложи, можете да натиснете охладителя в позицията му върху процесора и термо пастата. Ако смятате, че случайно сте нанесли твърде много термична паста, не се притеснявайте: това е толкова лесно, колкото да избършете процесора със суха кърпа и да разтриете със спирт, за да опитате отново.

След като помпата е инсталирана, трябва да се уверите, че всички кабели на вашата охладителна система са включени в правилните места. Конкретният охладител изискваше да включим микро-USB кабел в нашата помпа, и в дънната ни платка.

Стъпка 11: Включване и прекарване на кабелите (cable management)
Използвани части: Кутия, кабели
Преди да преминем към последната стъпка към финалното създаване на вашия нов компютър, трябва да направите малко асемблиране на кабели. Това ще създаде малко място за циркулация на въздуха и достъп до вашите компоненти. Повечето кутии идват с велкро ленти или връзки с цип, но винаги е добре да държите под ръка кабелни опашки. Калъфът, който използвахме, Meshify C на Fractal, включва страхотна зона за управление на кабели, която е оборудвана със серия от велкро ленти. Намира се на гърба на тавата на дънната платка. Успяхме да прекараме всичките си кабели в предназначеното за това пространство.

Единствените връзки с цип, които използвахме, бяха за проводниците на нашата система за охлаждане на процесора, които бяха тънки и изобилни. Това ни улесни да ги ориентираме през дупките в нашия корпус, за да достигнат желаното от нас място. Просто се уверете, че не затягате прекалено връзките, тъй като това може да повреди кабелите ви.

Стъпка 12: Инсталирайте вашата графична карта
Използвани части: Графична карта, дънна платка


И накрая, време е да обсъдим компонента, който може би вълнува най-много хора, а именно Видео картата. Графичната карта е лесна за инсталиране. Първо, ще трябва да премахнете подходящ брой слотове за разширение от задната част на кутията, за да паснат на вашата графична карта. Те ще варира в зависимост от това кой графичен процесор използвате, обикновено два слота са достатъчни - нашата MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING Z TRIO 8GB заема два слота. След като ги развиете и премахнете, разберете в кой PCIe Express слот ще трябва да поставите картата си, след което обърнете пластмасовия й прорез в далечния край на слота надолу, за да се подготвите за инсталиране. В този момент всичко, което трябва да направите, е да нагласите графичната карта в PCIe Express слота и след това да натиснете надолу, докато пластмасовият прорез се обърне нагоре и щракне. Отново, нямате нужда от много сила, за да го натиснете, но ще трябва да натиснете графичната карта в слота, докато не получите това щракване. След като чуете това, можете да завиете монтажните скоби на вашата графична карта в кутията, като използвате винтовете и отворите на слота за разширение.


След което трябва да включите вашата графична карта към захранване, за да я захранвате. (Графичните карти от нисък клас, обикновено не изискват допълнително захранване, така че ако работите с това, добре е да пропуснете тази стъпка). Вземете подходящите кабели, включени в захранването и включете единия край в графичната карта, след това включете другия към PSU. Всичко е наред, ако ви останат от кабелите - просто се уверете, че всеки порт на графичната карта е захранен.

След като сте сглобили правилно компютъра с всички кабели и компоненти, трябва да свържете HDMI или друг подходящ кабел към компютъра и монитор. Включете захранващия кабел в PSU, а другия край в контакт, след това натиснете превключвателя на захранването на гърба на вашия компютър в позиция "Включено". Натиснете бутона за захранване на вашия компютър и ако се включи, почти сте готови.

Стъпка 13: Инсталиране на операционна система
Използвани части: USB флаш устройство, компютър



Сега ще ви трябва друг компютър и бързо USB устройство от поне 8 GB - предлагаме. След това може да се насочите към Microsoft Windows или Linux и да следвате стъпките, предоставени там. Това ще ви помогне да създадете инсталационно устройство от вашето USB устройство, което можете да включите в компютъра си, преди да го стартирате. След стартиране на вашия компютър, той трябва да отиде направо в процеса на инсталиране на операционната система. Следвайте стъпките и изчакайте да се инсталира. След като сте готови, може да се наложи да закупите подходящ лиценз за Windows от Microsoft, може и да използвате операционната система без активация, а пък Linux има и безплатни версии, но е по-сложна операционна система и не е подходяща за Гейминг и игри.

Ако компютърът ви не се включва?
Ако компютърът ви не се стартира, не се притеснявайте, със сигурност има решение. Има редица неща, които могат да попречат компютъра да се стартира при първия ви опит, освен ако няма неизправности на даден компонент. Ето няколко неща, които можете да направите, за да отстраните неизправностите по вашия компютър.

Захранването включено ли е в контакт?
Това е просто решение. Просто включете компютъра си в контакт и трябва да сте готови.

Превключвателят на захранването включен ли е?
Уверете се, че сте поставили превключвателя на вашето захранване в положение „Включено“, преди да го включите. Това е лесно пренебрегван проблем с решение, което е също толкова лесно.

Захранващите ви кабели правилно ли са поставени в дънната платка?
Това е следващото нещо, което трябва да проверите отново. Повторното свързване на кабелите може да е това, от което се нуждаете.

Правилно ли са включени кабелите на вашия корпус към дънната ви платка?
Важно е да направите тази стъпка правилно, защото ако натиснете бутона за захранване на кутията и конкретният кабел не е включен правилно, той няма да може да стартира вашия компютър. Някои дънни платки се доставят със серийна шина, в която можете да включите кабелите на кутията си, преди да се свържете с дънната си платка.

Правилно ли са инсталирани вашите части?
Това е последното нещо, което трябва да проверите, тъй като може да отнеме най-много време. Повторното свързване на вашата RAM и CPU или просто да преместване в различни слотове, това може да бъде решението.

Ако всичко това се провали, тогава компонентите ви може да са дефектни.

За съжаление това може да се случи. Понякога, когато създавате компютър, разбирате, че един от компонентите ви не работи правилно. В този момент ще трябва да се свържете с производителя на вашата част и да го попитате за тяхната политика за връщане. По-голямата част от големите производители на компютърни компоненти имат политики за връщане, които ще покриват дефектни части, така че не е нужно да се притеснявате. Просто може да отнеме малко повече време, за да се насладите на чисто новия си компютър за игри.

Можем да направим още за Вас!
В същото време може да се доверите изцяло на нас и ние с нашите професионалисти да сглобим безупречна гейминг машина в сервиза ни според вашите изисквания.
Също така винаги може да се свържете с нас или да ни пишете, а ние ще Ви консултираме с избора на хардуер напълно безплатно.
Ако закупите частите от нас няма да заплащате такса за асемблиране (сглобяване) на компютър, още нещо, дори можем да Ви предложим по-добра цена, за повече информация Спести до 10% от цената на своя Компютър.
Цялата процедура може да се задвижи онлайн, без да е необходимо посещение на място в сервиза.
За всякакви въпроси и помощ винаги може, да се свържете с нас чрез някоя от формите за контакт.


Надавяме се тази статия да е била полезна за Вас, ако е така може да я споделите с Вашите приятели, благодарим Ви!


Авторско право: Източник на информация е StokataStoki.bg. Авторските права принадлежат на автора и не могат да бъдат възпроизвеждани без разрешение!